Kliknite si na nasledujúce videá a dozviete sa všetko dôležité o tomto čase. Odporúčam vám robiť si vlastné poznámky do zošita. Zoberte si pero a papier a písomne vypracujte nasledujúce cvičenia. Správne odpovede si potom skontrolujte kliknutím na „Zobraziť výsledky“. Ak budete potrebovať vysvetlenie k jednotlivým vetám, kliknite na ikonku označujúcu prehrávanie videa.
Pri osobách he, she, it pridávame v oznamovacích kladných vetách k slovesu koncovku –s alebo –es:
častejšie pridávame +s = work – works, visit – visits, open – opens
ak sa sloveso končí na sykavku (ak sa posledné písmeno v slovíčku vyslovuje ako z, dž, s, č, š) pridávame koncovku +es, ktorá sa potom vyslovuje ako „iz“ = pass – passes , push - pushes , watch - watches
ak sa sloveso končí na písmeno „e“ a chceme pridať koncovku +es, toto „e“ sa nezdvojuje, vynecháva sa = lose – loses, manage – manages
pozor na slovíčka do a go, k nim sa pri osobách he, she, it pridáva koncovka +es, t.j. go – goes [gous], do – does [daz], slovíčko have ma pri osobách he, she, it zvláštny tvar, t.j. have - has
ak sa na konci slovesa v písomnej podobe nachádza spoluhláska po ktorej ide „y“, tento „y“ sa mení na „i“ a potom sa pridáva v osobách he, she, it +es, t.j. try – tries, study – studies, copy – copies
Tento čas sa používa v nasledujúcich prípadoch:
ak hovorím o skutočnostiach, ktoré sú vždy pravdivé : Water boils at 100 degrees celsius. (Voda vrie pri 100 stupňoch Celzia)
ak hovorím o udalostiach, ktoré sa opakujú (či už pravidelne, alebo nepravidelne) : I get up at 7. (Vstávam o siedmej.)
ak hovorím o skutočnostiach, ktoré platia v prítomnosti a je predpoklad, že budú trvať aj naďalej: I work in a bank. (Pracujem v banke.)
(môže byť aj) ak hovorím o udalostiach ktoré sú súčasťou akéhosi kalendárneho plánu v budúcnosti : The exhibition opens on March 13th. (Výstava bude otvorená 13. marca.)
so statickými slovesami (statické slovesá nemôžem použiť v priebehovom čase,t.j. nemôžem k nim pridávať koncovku – ing) : I want the car. (Chcem to auto.) – nikdy nie: I am wanting the car.(toto je zlá veta)
Upozornenie
Drilovanie: ak si chcete zautomatizovať používanie tohto času, kliknite si na nasledujúce video.
Zoraďte nasledujúce slovíčka do správneho poradia, aby ste vytvorili kladné oznamovacie vety v jednoduchom prítomnom čase. Potom z nich spravte vety záporné a taktiež aj vety opytovacie, napr.: play / they / every day / football – They play football every day. They don’t play football every day. Do they play football every day? atď.
Kliknite si na nasledujúce videá a dozviete sa všetko dôležité o tomto čase. Odporúčam vám robiť si vlastné poznámky do zošita. Zoberte si pero a papier a písomne vypracujte nasledujúce cvičenia. Správne odpovede si potom skontrolujte kliknutím na „Zobraziť výsledky“. Ak budete potrebovať vysvetlenie k jednotlivým vetám, kliknite na ikonku označujúcu prehrávanie videa.
Príponu – ing pridávam k slovesám nasledujúcimi spôsobmi:
bežne sa pridáva bez akýchkoľvek zmien v slovese,t.j. wait – waiting, work - working
ak sa sloveso končí v písanej podobe na písmeno „e“, toto písmeno sa vynecháva,t.j. write- writing, use- using
ak má sloveso samostatnú samohlásku uprostred a končí sa samostatnou spoluhláskou, potom sa posledná spoluhláska zdvojuje,t.j. run- running, sit- sitting
ak opisujem udalosť, ktorá sa odohráva práve v tej chvíli, keď o nej hovorím: We are learning English. (Učíme sa anglicky.)
ak opisujem udalosti, ktoré majú len dočasné trvanie, platia len isté obdobie, do ktorého patrí aj prítomnosť- nie je nevyhnutné, aby prebiehali v tomto momente: Andy is helping her mother in the office this week.(Andy pomáha tento týždeň svojej mame v kancelárii.)
(môže byť) aj v prípadoch, ak hovorím o nejakom pláne v budúcnosti, ale tu je potrebné vyjadriť aj akýsi časový údaj, aby nedošlo k nedorozumeniu: I am having lunch with Paula at 12.30 tomorrow. (Zajtra o 12.30 obedujem s Paulou.)
ak opisujem udalosti, ktoré sa opakujú nad rámec niečoho, čo je bežné: I am always losing my keys.(Stále strácam kľúče.)
Upozornenie
Drilovanie: ak si chcete zautomatizovať používanie tohto času, kliknite si na nasledujúce video.
Zoraďte nasledujúce slovíčka do správneho poradia, aby ste vytvorili kladné oznamovacie vety v priebehovom prítomnom čase. Potom z nich spravte vety záporné a taktiež aj vety opytovacie, napr.: play / they / now / football – They are playing football now. They aren’t playing football now. Are they playing football now? atď.
Alan and Peter / by bus / go to schol / this month
Alan and Peter are going to school by bus this month. Alan and Peter aren’t going to school by bus this month. Are Alan and Peter going to school by bus this month?
They are getting up at 5 every morning this month. They aren’t getting up at 5 every morning this month. Are they getting up at 5 every morning this month?